31. elokuuta 2026 mennessä tarkastelimamme julkiset sivustot markkinoivat selvästi perustajaohjattua SaaS-tulorahoitusta kahdessa kuudesta tunnetusta nimestä: Founderpath ja Lighter Capital. Capchase ja Pipe markkinoivat erilaisia malleja; Uncappedin tarkastelluilla tuotesivuilla ei nimetty perustajaohjattua SaaS RBF -tarjousta; re:cap:n sanamuoto jätti sen roolin epäselväksi. Founderpath julkaisee alennuspohjan ja Lighter takaisinmaksukaton. Kiinteän, alentamattoman enimmäismäärän vertailukohtaan perustuen nopeampi takaisinmaksu nostaa vuosikorkoa; Founderpath sanoo lainanottajien yleensä säästävän osan jäljellä olevasta alennuksesta, jälkisopimuksen ehtojen mukaisesti.

CVF tarjoaa ei-laimentavaa rahoitusta ja saattaa kilpailla joidenkin tässä käsiteltävien yritysten kanssa. Täydellinen ilmoitus sivun lopussa.

Kehys: mitä tällä sivulla lasketaan ja mitä ei

Termiä revenue-based financing käytetään vähintään kolmesta eri rakenteesta, joten sen tarjoajien määrän laskeminen on merkityksetöntä, ennen kuin termi on määritelty. Tällä sivulla lasketaan founder-direct recurring-revenue financing: pääomaa, jonka ohjelmiston perustaja voi saada suoraan palveluntarjoajalta, hinnoiteltuna ARR:n tai MRR:n mukaan ilman pääomasijoituskierrosta. Tämä ei sisällä yrityksen asiakkaille myytävää rahoitusta, eikä se sisällä pääomaa, jota jaetaan vain jonkun muun ohjelmiston sisällä. Molemmat poissulkemiset tekevät todellista työtä alla.

Termi on julkaistu, jos se esiintyy palveluntarjoajan omalla verkkosivustolla, sivulla, jonka perustaja voi avata ilman myyntipuhelua. Kolmannen osapuolen arvostelusivustot, jotka lainaavat 10–12 %:n haarukkaa palveluntarjoajalle, eivät lasketa; nämä luvut vaihtelevat, niissä ei ole päivämäärää, eivätkä ne ole ensimmäisen osapuolen julkaisemia ehtoja.

Kuusi nimeä esiintyy useissa arvioimissamme merkittävissä palveluntarjoajakatsauksissa. Ne ovat valikoitu otos, eivätkä ne edusta markkinoita: mikään tässä ei tue väitettä palveluntarjoajista, joita emme lukeneet. Avaamme kunkin omia sivuja 31. elokuuta 2026 ja tallensimme, mitä niiltä löytyi.
PalveluntarjoajaKelpoisuusehto arvostelluilla sivuilla?Hinnoittelutieto kyseiselle tarjouksellePäähuomautus
Founderpath
founderpath.com/products/revenue-financing, /saas-financing/revenue-based-financing
KylläAlennus 7 % rahoitetusta summastaKaksi RBF-sivua kuvaa erilaisia aloituspisteitä — katso alta kohta "Founderpath eligibility"
Lighter Capital
lightercapital.com/faq, /how-it-works
Kyllä1,3×–1,5× takaisinmaksu kattoVahvista varhaisen maksun määrä
re:cap
re-cap.com, /financing-instruments/growth-capital, /financing-instruments/saas-funding
EpäselväEi löytynytRooli ja tuotteen enimmäismäärät epäselvät
Capchase
capchase.com
Ei arvostelluilla sivuilla—Ostajien rahoitus
Pipe
pipe.com/products/capital
Ei arvostelluilla sivuilla—Kumppanin jakama MCA
Uncapped
weareuncapped.com/frequently-asked-questions
Ei nimettyä kelpoisuusehtoa—Muiden tuotteiden julkaistut hinnat

Kaikki merkinnät luettu 31. elokuuta 2026 palveluntarjoajien omilta sivuilta, kunkin rivin URL-osoitteissa; sivujen sisällöt arkistoidaan meidän puoleltamme kyseisellä päivämäärällä. Lainausmerkkien sisällä oleva teksti tällä sivulla on kopioitu palveluntarjoajan sivulta; kaikki lainausmerkkien ulkopuolella oleva on meidän lukemaamme näistä sivuista, ei palveluntarjoajan sanamuotoja.

Tässä valitussa otoksessa kolme tarjoajaa julkaisi vähintään yhden numeerisen hinnoittelutiedon tarkastetuilla sivuilla. Vain kaksi tietoa kuului kelpoisiin perustajille suunnattuihin tarjouksiin: Founderpathin alennuskatto ja Lighter Capitalin takaisinmaksu-katto. Uncappedin julkaistu kuukausimaksu ja todellinen vuosikorko koskivat muita tuotteita. Tämä otos ei osoita, kuinka yleistä julkinen hinnoittelu on laajemmilla markkinoilla.

Katteen tai alennuksen muuttaminen korkokannaksi

Aiempi kirjoituksemme tuottoon perustuvan rahoituksen todellisesta kustannuksesta esitti muunnoksen yksityiskohtaisesti. Katteella ilmoitetaan kokonaispalautus; vuositasolla ilmaistu korko ilmaisee maksujen ajoituksen. Tämä sivu soveltaa kyseistä menetelmää kahteen käynnissä olevaan tarjoukseen.

Menetelmä on tarkoituksella yksinkertainen, jotta kuka tahansa voi toistaa sen. Otetaan vastaan saatu summa, otetaan takaisinmaksettava kokonaissumma, oletetaan tasaeräiset kuukausierät sopimuksen aikana ja ratkaistaan kuukausikorko, joka saa molemmat puolet yhtä suuriksi. Kerrotaan kahdellatoista nimelliskorkoa varten; korkoa korolle tehokasta korkoa varten.

Menetelmän tarkistus: tavallinen tasalyhenteinen laina 12 % nimelliskorolla 36 kuukauden aikana palauttaa 1,195715 kertaa pääoman; ajamalla tuo kerroin takaisin menetelmän läpi se palauttaa täsmälleen 12,0 % nimelliskoron.

Tasaiset maksut ovat toistettava vertailukohta, eivät paras tai huonoin tapaus. Todelliset tuottoihin sidotut maksut eivät ole tasaisia, ja virheen suunta riippuu aikataulun muodosta: samalla kokonaissummalla ja samalla päättymispäivällä maksut, jotka alkavat pieninä ja kasvavat, voivat tuottaa matalamman sisäisen korkokannan kuin tasaiset maksut, ja etupainotteiset maksut korkeamman. Käytä nopeinta uskottavaa takaisinmaksua stressitestinä; todellinen korko riippuu todellisista maksuajankohdista. Vertailukohta tarjoaa vertailukelpoisuutta: jokainen alla oleva tarjous muunnetaan samalla tavalla, palveluntarjoajan julkaisemien lukujen perusteella.

Lighter Capital: mitä pelkkä pääomatulo vihjaisi

UKK julkaisee takaisinmaksumäärän ylärajan, joka on 1,3–1,5-kertainen rahoitettuun määrään nähden. Tämä kerätään "kiinteänä prosenttiosuutena liikevaihdosta, kunnes kokonaistakaisinmaksumäärän yläraja on saavutettu" määräajassa, joka on "tyypillisesti 3 vuotta, mutta saatat maksaa sen pois nopeammin, jos yrityksesi kasvaa nopeasti". Tarkastellut Lighter-sivut antavat eri maksimiarvoja ("jopa 10 miljoonaa dollaria" UKK:ssa, "jopa 4 miljoonaa dollaria tai 1 miljoonaa Australian dollaria" suunnittelutaulukossa); julkinen sanamuoto ei tee selväksi, heijastaako ero tuotteen vai markkinoiden laajuutta.
Julkaistu pääomaTakaisinmaksu 18 kuukaudessa24 kuukautta36 kuukautta (Lighterin tyypillinen laina-aika)
1.3×35,0 % nimellinen / 41,3 % todellinen26,6 % / 30,1 %17,9 % / 19,5 %
1.4×45,7 % / 56,6 %34,6 % / 40,7 %23,3 % / 26,0 %
1.5×56,0 % / 72,9 %42,4 % / 51,7 %28,6 % / 32,6 %

Tasaiset kuukausierät, ei muita maksuja kuin yläraja, jonka CVF laskee 31. elokuuta 2026 lightercapital.com-sivustolla julkaistun ylärajan perusteella. 36 kuukauden sarake vastaa Lighterin julkaisemaa tyypillistä sopimusaikaa; 18 ja 24 kuukauden sarakkeet ovat herkkyysskenaarioitamme nopeammalle takaisinmaksulle, jota sen FAQ kuvaa, eivätkä Lighterin julkaisemia sopimusaikoja. Lighter Capital ei julkaise korkoa; nämä ovat julkaistun ylärajan muunnoksiamme, eivät sen tarjouksia.

Jos koko 1,3-kertaisena korkokattoena pysyy voimassa, tasaerävertailu tarkoittaa 17,9 % nimellistä 36 kuukauden aikana ja 35,0 % 18 kuukauden aikana. Lighterin julkinen sanamuoto viittaa tähän suuntaan, mutta tietyn sopimuksen sovintosumma on vahvistettava sen ehdoissa. UKK:n omat sanat: takaisinmaksu koskee "lainasi (plus tuottokatto)", ja "RBF-lainan ennenaikaiselle takaisinmaksulle ei yleensä ole kannustimia."

Tämä on myös syy siihen, miksi 1,3-kertainen korkokatto ja 1,5-kertainen korkokatto eivät ole kahdenkymmenen pisteen päässä toisistaan. Kolmen vuoden vertailujaksolla ne tarkoittavat 17,9 % vastaan 28,6 % nimellisesti, eroa on yli puolet halvemmasta hinnasta. Lause "riippuen yrityksesi terveydentilasta ja vaiheesta" tekee paljon hinnoittelutyötä yhden lauseen sisällä.

Founderpath: alennus, joka yleensä pienenee varhaisella maksulla

Founderpath hinnoittelee tulorahoituksen eri tavalla, ja ero on tärkeämpi kuin otsikkonumero. Sen alennus veloitetaan nostetusta summasta, ei sopimusten nimellisarvosta: ohjesivu määrittelee alennusprosentin "RBF-pääoman kustannukseksi, ilmaistuna prosentteina rahoitetusta määrästä", sanoo "tulorahoituksen alennusprosentti on 7%" ja antaa laskuesimerkin – "200 000 dollarin nosto maksetaan takaisin 214 000 dollarina kiinteinä kuukausierinä 12–36 kuukauden aikana." Tämä on 1,07-kertainen kerroin saadulle summalle, ei 1,075, jonka saa, kun 7 %:n leikkaus bruttoutetaan uudelleen. Takaisinmaksu on "kiinteä kuukausisumma, samankaltainen kuin tavallisessa lyhennyslainassa", joten takaisinmaksuaika, ei tulonjako, määrittää nopeuden.

Julkaistu alennus12 kuukauden aikana maksettu24 kuukautta36 kuukautta
7 % rahoitetusta määrästä (julkaistu vähimmäismäärä)12,7 % nimellinen / 13,4 % todellinen6,6 % / 6,8 %4,4 % / 4,5 %

Tasaiset kuukausimaksut, joiden kokonaissumma on 1,07 kertaa rahoitettu summa, laskettuna CVF:n toimesta 31. elokuuta 2026 alkaen alennuksesta, laina-ajasta ja founderpath.com-sivustolla julkaistusta esimerkkilaskelmasta. Kolme saraketta edustavat Founderpathin omasta julkaistusta 12–36 kuukauden laina-ajan vaihteluvälin päätepisteitä ja keskipistettä. Founderpath julkaisee vain 7 %:n alarajan; samalla menetelmällä 10 %:n alennus maksaa nimellisesti 18,0 % kahdentoista kuukauden aikana ja 6,3 % kolmenkymmenen kuuden kuukauden aikana, ja 12 %:n alennus 21,5 % ja 7,5 % – herkkyys, ei tarjouksia.

Vuosikorko laskee, koska sama 7 %:n palkkio jaetaan useammalle kuukaudelle; sopimuksen mukainen dollarimääräinen palkkio ei laske, ellei ennenaikaisen takaisinmaksun ehdot sitä pienennä. Tässä toisessa asiassa Founderpathin UKK toteaa: "Voit maksaa ennenaikaisesti milloin tahansa ja säästää yleensä jäljellä olevasta alennuksesta – ennenaikaisesta maksusta ei peritä sakkoa": "yleensä" on Founderpathin sana, joten todellinen säästetty summa on sopimusneuvottelukysymys, mutta ilmoitettu suunta on päinvastainen kuin kiinteän ylärajan.

Founderpath ilmoittaa aloituskynnyksensä kolmella eri tavalla kolmella omalla sivullaan samana päivänä luettuna: "$10K+ MRR (noin $120K ARR)", "$1M–$3M ARR" yritysvaihe, ja "$500K+ viime vuoden liikevaihto" käteiskäteisrahoitussivulla. Käteiskäteisrahoituksen kynnys koskee eri tuotetta. Kaksi liikevaihtorahoitussivua näyttävät kuitenkin kuvaavan eri aloituspisteitä: $10K+ MRR opassivulla ja $1M–$3M ARR yritysvaihe tuotesivulla. Nämä voivat olla vähimmäis- ja kohdesegmentti kilpailevien kelpoisuussääntöjen sijaan, mutta julkiset sivut eivät selitä suhdetta. Kysy, mikä kynnys pätee.

Mekaanikko, kerran, kokonaisuudessaan

Varhaisen maksun talous perustuu sopimukseen, ei tuotteen merkintään. Jos sama kokonaissumma maksetaan aiemmin vastaavalla maksutavalla, vuosikorko nousee; jos maksettava summa laskee, lainanottaja voi säästää rahaa. Tarkka sisäinen korko (IRR) riippuu todellisista maksupäivistä.

Pelkät hinnastot eivät ratkaise tätä. Founderpath sanoo, että sen jäljellä oleva alennus pienenee yleensä, kun taas Uncapped sanoo, että sen kassavakuusmaksu on kiinteä eikä sitä hyvitetä. Pyydä tätä kustannusvertailua varten tarkkaa dollarimääräistä takaisinmaksua useina mahdollisina selvityspäivinä.

Uncappedin UKK sisältää molemmat rakenteet rinnakkain – hyödyllinen samasivuisena vertailuna. Sen määräaikaiseen lainaan liittyen: "Varhainen takaisinmaksu vähentää korkokustannuksiasi, sillä korkoa kertyy vain jäljellä olevasta saldosta." Sen käteispankkitoiminta (cash advance) -palveluun liittyen: "koska palkkio on kiinteä etukäteen, varhainen takaisinmaksu ei johda palkkion alennukseen tai hyvitykseen." Sama lainanantaja, sama sivu, vastakkaiset vastaukset – koska nämä kaksi tuotetta veloittavat rahasta eri tavoin.

Mitä muut neljä myyvät nyt

Capchase. Verkkosivuston etusivulla 31. elokuuta 2026 todettiin, että se myy ohjelmisto- ja laitteistotoimittajille, ja Capchase lainaa heidän ostajilleen: välittömät luottopäätökset ostajalle, kuukausittaiset, neljännesvuosittaiset ja pidennetyt nettoehdot, osta nyt, maksa myöhemmin -lainapalvelu ja pätevöitymisprosessi Salesforcen sisällä. Tämä on päinvastainen suunta kuin perustajalle maksettava ARR-ennakkomaksu. Vanhaa "Grow"-tuotetta ei esiintynyt tarkastamassamme navigoinnissa, ja capchase.com/grow ohjaa nyt etusivulle. Emme löytäneet julkaistua hintaa ostajarahoitukselle. Kolmannen osapuolen arvosteluissa mainitaan edelleen 10–12 % alennusmaksu vanhasta ARR-tuotteesta; nämä luvut eivät ole vanhentuneita eivätkä Capchasen vahvistamia, minkä vuoksi niitä ei ole taulukossa.

Pipe. Pipe kuvaili itse muutosta omalla sivustollaan vuonna 2026 julkaistussa artikkelissa: paras tapa tavoittaa pienyrityksiä ei ollut "toimimalla itsenäisenä kohteena, vaan sisällyttämällä pääomaa alustoihin, joita pienyritykset jo käyttävät", mainiten "Uberin, Boulevardin, Housecall Pron, Live Paymentsin ja GoCardlessin". Tuotesivulla käytetään itse laillista termiä, joten mekin käytämme sitä: "Pipe tarjoaa kauppiasrahoitusta (Merchant Cash Advance), jossa asiakas myy osan tulevista tuloistaan saadakseen etukäteispääomaa. MCA maksetaan prosenttiosuutena liikevaihdosta." SaaS-perustaja, joka etsii myydäkseen vuoden ARR:n, ei löydä tätä tarjousta P ipen nykyisiltä julkisilta sivuilta. Vanhempi profiilimme, Pipe, fintech-pioneeri liikevaihtopohjaisessa rahoituksessa, kuvaa aikaisempaa mallia ja tulisi lukea historiankirjoituksena.

Rajoittamaton. Sen nykyiset sivut nimeävät kolme tuotetta – määräaikaiset lainat, luottolimiitin ja käteisenä nostettavan lainan – eikä mikään niistä ole nimeltään tulopohjainen rahoitus. Käteisenä nostettava laina maksetaan kuitenkin takaisin tulojen perusteella, "5 %–25 %" päivittäisistä myynneistä, "ilman määrättyä takaisinmaksuaikaa, koska takaisinmaksun nopeus riippuu tuloistasi", minkä vuoksi tämän sivun yläosassa oleva kehys on tärkeä: rakenteeltaan se on tuloon sidottu, markkinaltaan se on suunnattu verkkokauppaan eikä SaaS-yrittäjille. Emme löytäneet blogista ilmoitusta RBF-poistosta, ja sen vanha opas tulopohjaiseen rahoitukseen on edelleen verkossa ja sanoo edelleen "tarjoamme sijoituspääomaa tarjouksilla, jotka vaihtelevat 100 000–10 000 000 punnan välillä" – joten todisteet ovat siinä, mitä tuotesivut tänään nimeävät, ja ne eivät nimeä RBF:ää.

re:cap. Sivut, jotka aiemmin kuvasivat re:cap:n hinnoittelua ja rahoitustuotteita, palauttavat nyt 404. Niiden tilalla on arviointialusta: se pisteyttää yrityksen "kriteerien perusteella, joita et yleensä pääse näkemään" velan, oman pääoman, apurahojen ja sisäisen kassavirran osalta, ja rajaa sitten tuotteisiin ja nimettyihin tarjoajiin. Onko re:cap edelleen lainanmyöntäjä, on sen omilta sivuilta todella epäselvää. Kahdella re:cap-sivulla on eri ylärajat ja ne kuvaavat eri rooleja: jopa 5 miljoonaa euroa "re:capin kanssa" ja jopa 20 miljoonaa euroa "re:capin kautta järjestettynä"; suhde on epäselvä. Emme löytäneet arvostelluilta sivuilta mitään korkoa.

Miksi julkaistut syötteet vaativat edelleen mallinnusta

Kukaan kuudesta ei julkaise kaikkeen kattavaa vuosikorkoa hyväksyttävälle tarjoukselle tarkastetuilla sivuilla. Founderpathin kiinteät erät mahdollistavat vertailukohdan mallintamisen sen alennuksen ja ehdon perusteella; Lighterin liikevaihtoon sidottu rakenne vaatii oletetun tai todellisen maksureitin. Julkiset sivut eivät selitä, miksi palveluntarjoajat valitsivat nämä tiedonantomuodot.

Vertailutyö lankeaa siis perustajan harteille. Artikkelimme siitä, kuinka paljon voit lainata MRR-vakuudella, käsittelee mitoituspuolta; hinnoittelupuoli vaatii viisi kysymystä.

Viisi kysymystä, jotka muuttavat minkä tahansa tarjouksen hinnoiksi

  • Mikä on kokonais takaisin maksettava summa dollareina, jos maksan takaisin odotetun aikataulun mukaisesti? Jos palveluntarjoaja ilmoittaa enimmäismäärän, kerro. Jos se ilmoittaa alennuksen, esitä alla oleva kysymys ennen kuin teet yhtään laskelmaa.
  • Velotetaanko alennus saamastani rahasta vai myymäni tuotteen nimellisarvosta? Nämä ovat eri hintoja. Founderpathin julkaisema esimerkki – 200 000 dollaria nostettu, 214 000 dollaria maksettu takaisin – on ensimmäistä tyyppiä, ja jos sen lukee jälkimmäisenä, kustannus yliarvioidaan.
  • Pieneneekö sovintosumma, jos maksan takaisin etuajassa? Pyydä dollarimääräisiä lunastussummia useille eri päivämäärille ja mallinna sekä odotettu että nopein mahdollinen aikataulu.
  • Mikä määrää takaisinmaksuvauhdin – kiinteä kuukausierä vai prosenttiosuus liikevaihdosta? Kiinteä erä tekee takaisinmaksuajan tunnetuksi etukäteen. Liikevaihto-osuus ei, ja takaisinmaksuaika on se, mikä muuttaa enimmäismäärän koroksi.
  • Onko otsikkonumeron lisäksi muita maksuja, ja millaisia oman pääoman sidonnaisuuksia tai luottotakauksia vaaditaan? Alkuperäpalkkiot, alustatilaukset ja valvontamaksut ovat kaikki pääluvun ulkopuolella ja ne on lisättävä ennen muuntamista. Warrantit ja oman pääoman lisäykset muuttavat pääoman kustannuksia; henkilökohtainen takaus ei itsessään muuta suunniteltuja kassamaksuja, mutta se muuttaa perustajan riskiä. Jos palveluntarjoaja on hiljaa, kysy.
Kun maksupäivät ja maksut huomioidaan, voidaan arvioida käteiskustannusten vuosikorkoa. Warrantit, takuut ja muut ehdolliset ehdot tulisi jättää näkyviin erillisinä taloudellisina ehtoina.

Vastuuvapauslauseke ja lähteistys

CVF tarjoaa ei-laimentavaa rahoitusta ja voi kilpailla joidenkin tässä esiteltyjen yritysten kanssa. Tämä on vanhentunut katsaus valituista julkisista sivuista, ei tosiasiallisten termilausekkeiden todentaminen, arviointi tai suositus. Lainattu teksti on peräisin 31. elokuuta 2026 kaapatuista sivukopioista; lainaamattomat kuvaukset ovat tulkintamme, ja lasketut korot ovat vertailuarvoja ilmoitettujen oletusten mukaisesti. Jokainen taulukkorivi nimeää lähdesivujensa URL-osoitteet; kaikki kaappaukset on päivätty 31. elokuuta 2026.

Usein kysytyt kysymykset

Kuka näistä palveluntarjoajista julkaisee hinnoittelunsa?

Kolme kuudesta, luettu 31. elokuuta 2026. Founderpath julkaisee lattia-alennuksen ("alkaen 7 %" rahoitetusta määrästä) ja koron määräaikaiselle lainalleen; Lighter Capital julkaisee takaisinmaksumäärän ylärajan ("1,3–1,5-kertainen rahoitettuun määrään") mutta ei korkoa; Uncapped julkaisee kuukausittaisen maksun ja vuosikoron, vaikkakin muille tuotteille kuin RBF:lle. re:cap julkaisee koon, mutta ei korkoa. Huomaa, että keräysosuus — Founderpathin "alkaen 5 %" kuukausimyynnistä, Uncappedin "5 %–25 %" päivittäisestä myynnistä — määrittää käteisen ennakon nopeuden, ei sen kustannuksia; kumpikaan yritys ei julkaise maksua kyseisestä tuotteesta. Emme löytäneet julkaistua hintaa Capchaselta tai Pipeltä.

Onko 1,3× korkokatto halvempi kuin 20 % vuosikorkoinen laina?

Ei pelkästään korkokatto. Molemmat tarjoukset on verrattava käyttäen samoja kassavirta-aikoja, palkkioiden käsittelyä ja korkokäytäntöä. Tasapoisto-vertailumallimme mukaan 1,3-kertainen tarkoittaa 17,9 % nimelliskorkoa / 19,5 % todellista korkoa 36 kuukauden ajalta ja 26,6 % / 30,1 % 24 kuukauden ajalta, ennen muita palkkioita. Nämä mallitulokset eivät ole suoraan vastaavia mainostettuun vuosikorkoon, elleivät käytännöt ja sisältyvät maksut täsmää.

Ostaa Pipeko SaaS ARR:ää perustajilta?

Ei nykyisillä julkisilla sivuillaan, jotka kuvaavat Merchant Cash Advancea – Pipen omaa termiä – joka toimitetaan kumppanialustojen kautta pienyrityksille. Pipen oma vuoden 2026 artikkeli kuvaa siirtymistä pois itsenäisenä kohteena toimimisesta.

Miten vertaan alennusta ja ylärajaa?

Muunna molemmat saamasi rahamäärän perusteella lasketuksi koroksi, käyttäen samaa takaisinmaksuoletusta, ja tarkista ensin, veloitetaanko alennus rahoitetusta määrästä vai myymäsi nimellisarvosta. Yleisessä 24 kuukauden tasasuuruusmaksuvertailussa 7 % rahoitetusta määrästä tarkoittaa 6,6 % nimelliskorkoa, kun taas 1,3× katto tarkoittaa 26,6 % nimelliskorkoa. Molemmat ovat CVF-mallin tuloksia, eivät palveluntarjoajien tarjouksia, ja molemmat jättävät pois mahdolliset lisämaksut.