K 31. srpnu 2026 veřejné stránky, které jsme zkontrolovali, jasně propagovaly zakladatelsky přímé financování příjmů ze SaaS u dvou ze šesti známých společností: Founderpath a Lighter Capital. Capchase a Pipe propagovaly odlišné modely; recenzované produktové stránky společnosti Uncapped neobsahovaly nabídku zakladatelsky přímého SaaS RBF; znění re:cap ponechalo její roli nejasnou. Founderpath zveřejňuje slevový strop a Lighter strop splácení. Podle pevného, nesníženého stropu zvyšuje rychlejší splácení roční sazbu; Founderpath uvádí, že si dlužníci obecně ušetří část zbývající slevy, v souladu s podmínkami smlouvy.

CVF nabízí ne-dilutivní financování a může konkurovat některým zde diskutovaným společnostem. Plné zveřejnění na konci stránky.

Rámec: co tato stránka počítá a co ne

Výraz financování založené na příjmech se používá pro nejméně tři různé struktury, takže počet těch, kteří jej stále nabízejí, je bezvýznamný, dokud nebude tento pojem upřesněn. Tato stránka počítá financování zakladatelů s opakujícími se příjmy: kapitál, který může zakladatel softwaru získat od samotného poskytovatele, oceněný proti ARR nebo MRR, bez kola vlastního kapitálu. To nezahrnuje financování prodávané zákazníkům společnosti a nezahrnuje kapitál distribuovaný pouze v rámci softwaru někoho jiného. Obě vyloučení mají níže reálný dopad.

Termín je zveřejněn, pokud se objeví na vlastních webových stránkách poskytovatele, na stránce, kterou může zakladatel otevřít bez prodejního hovoru. Stránky s recenzemi třetích stran uvádějící rozmezí 10–12 % pro poskytovatele se nepočítají; tato čísla se mění, nemají datum a nejsou to prvotně zveřejněné podmínky.

Šest jmen se objevuje v několika významných přehledech poskytovatelů, které jsme zkoumali. Jde o vybraný vzorek, nikoli o trh: nic zde nepodporuje tvrzení o poskytovatelích, které jsme nečetli. Jejich vlastní stránky jsme otevřeli 31. srpna 2026 a zaznamenali jsme, co tam bylo.
PoskytovatelKvalifikující nabídka na recenzovaných stránkách?Zadání ceny pro tuto nabídkuHlavní výhrada
Founderpath
founderpath.com/products/revenue-financing, /saas-financing/revenue-based-financing
AnoSleva od 7 % z financované částkyDvě stránky RBF popisují různé vstupní body — viz „Kvalifikace Founderpath“ níže
Lighter Capital
lightercapital.com/faq, /how-it-works
AnoStrop splácení 1,3×–1,5×Potvrďte částku za předčasné vypořádání
re:cap
re-cap.com, /financing-instruments/growth-capital, /financing-instruments/saas-funding
NejasnéNenalezenoNejasná role a stropy produktů
Capchase
capchase.com
Ne na recenzovaných stránkách—Financování kupujícího
Pipe
pipe.com/products/capital
Ne na recenzovaných stránkách—MCA distribuované partnerem
Uncapped
weareuncapped.com/frequently-asked-questions
Žádná pojmenovaná kvalifikující nabídka—Ceny zveřejněné pro jiné produkty

Všechny záznamy přečtené 31. srpna 2026 ze stránek poskytovatelů, na URL uvedených v každém řádku; těla stránek jsou u nás archivována s tímto datem. Text v uvozovkách kdekoli na této stránce je zkopírován ze stránky poskytovatele; vše mimo uvozovky je naše čtení těchto stránek, nikoli formulace poskytovatele.

V tomto vybraném vzorku publikovali tři poskytovatelé alespoň jeden číselný údaj o cenách na revidovaných stránkách. Pouze dva údaje se týkaly kvalifikujících nabídek zakladatelů: snížení ceny Founderpath a maximální výše splátky Lighter Capital. Zveřejněný měsíční poplatek a RPSN společnosti Uncapped se vztahovaly na jiné produkty. Tento vzorek neukazuje, jak běžné je veřejné oceňování na širším trhu.

Převod slevy nebo stropu na sazbu

Náš dřívější článek o skutečných nákladech financování založeného na tržbách podrobně vysvětloval převod. Strop stanovuje celkovou splátku; roční sazba vyjadřuje načasování těchto plateb. Tato stránka aplikuje tuto metodu na dvě aktuální nabídky.

Metoda je záměrně jednoduchá, aby ji mohl kdokoli zopakovat. Vezměte obdrženou částku, vezměte celkovou částku k vrácení, předpokládejte stejné měsíční splátky po dobu splatnosti a vypočítejte měsíční úrokovou sazbu, která vyrovná obě strany. Vynásobte dvanácti pro nominální roční sazbu; složením pro efektivní sazbu.

Kontrola metody: Obyčejná anuitní půjčka s nominální úrokovou sazbou 12 % na 36 měsíců vrátí 1,195715násobek jistiny; pokud tuto hodnotu zaneseme zpět do metody, vrátí přesně 12,0 % nominální sazby.

Rovné platby jsou opakovatelným benchmarkem, nikoli nejlepším ani nejhorším případem. Skutečné platby navázané na příjmy nejsou rovné a směr chyby závisí na tvaru splátkového kalendáře: při stejném celkovém objemu a stejném konečném datu mohou platby, které začínají nízko a rostou, vyprodukovat nižší interní výnosovou míru než rovné platby a platby s předstihem vyšší. Použijte nejrychlejší věrohodný případ splácení jako stresový test; skutečná sazba závisí na skutečných datech plateb. Benchmark zajišťuje srovnatelnost: každá níže uvedená nabídka je převedena stejným způsobem, z údajů zveřejněných poskytovatelem.

Lighter Capital: co by znamenalo nesnížené ocenění

FAQ uvádí splátkový strop 1,3×–1,5× financované částky, vybíraný jako „pevné procento z celkových příjmů, dokud není dosaženo celkového splátkového stropu“, po dobu, která je „typicky 3 roky, ale můžete to splatit dříve, pokud vaše podnikání rychle roste“. Zkontrolované stránky Lighter uvádějí různé maximální částky („až 10 milionů USD“ ve FAQ, „až 4 miliony USD nebo 1 milion AUD“ v tabulce plánů); veřejné znění nejasně uvádí, zda rozdíl odráží rozsah produktu nebo trhu.

Publikovaná jistinaSplaceno za 18 měsíců24 měsíců36 měsíců (typická doba Lightera)
1,3×35,0 % nominální / 41,3 % efektivní26,6 % / 30,1 %17,9 % / 19,5 %
1,4×45,7 % / 56,6 %34,6 % / 40,7 %23,3 % / 26,0 %
1,5×56,0 % / 72,9 %42,4 % / 51,7 %28,6 % / 32,6 %

Rovné měsíční platby, bez poplatků kromě stropu, vypočítané společností CVF k 31. srpnu 2026 ze stropu zveřejněného na lightercapital.com. Sloupec pro 36 měsíců odpovídá typické době splácení zveřejněné společností Lighter; sloupce pro 18 a 24 měsíců jsou naše scénáře citlivosti pro rychlejší splácení popsané v jejích FAQ, nikoli doby splácení, které Lighter zveřejňuje. Lighter Capital nezveřejňuje úrokovou sazbu; toto jsou naše přepočty jejího zveřejněného stropu, nikoli její nabídky.

Pokud zůstane plný 1,3násobný strop splatný, benchmark rovnoměrných plateb znamená 17,9 % nominálně za 36 měsíců a 35,0 % za 18 měsíců. Veřejná prohlášení společnosti Lighter směřují tímto směrem, ale výše vypořádání pro konkrétní smlouvu musí být potvrzena v jejím term sheetu. Vlastní slova FAQ: splacení je „vaší půjčky (plus strop výnosu)“ a „obecně neexistuje žádná motivace k předčasnému splacení RBF půjčky“.

I proto 1,3× a 1,5× strop nejsou dvacet bodů od sebe. Na tříletém benchmarku naznačují 17,9 % oproti 28,6 % nominálně, což je rozdíl více než poloviny levnější ceny. Fráze „v závislosti na zdraví a fázi vašeho podnikání“ odvádí při určování ceny v jediné klauzuli velký kus práce.

Founderpath: sleva, která se obecně snižuje při předčasném vypořádání

Founderpath oceňuje financování příjmů odlišně a tento rozdíl je důležitější než hlavní číslo. Jeho sleva je účtována z poskytnutých peněz, nikoli z nominální hodnoty smluv: stránka průvodce definuje diskontní sazbu jako „náklady na kapitál RBF vyjádřené jako procento z financované částky“, uvádí „diskontní sazba u financování příjmů je 7 %“ a poskytuje příklad výpočtu — „záloha 200 000 USD je splacena jako 214 000 USD ve formě pevných měsíčních splátek po dobu 12–36 měsíců.“ To je násobek 1,07 z přijaté částky, nikoli 1,075, které získáte zpětným navýšením 7% srážky. Splácení je „pevná měsíční částka, podobná standardní splátkové půjčce“, takže rychlost určuje doba splácení, nikoli podíl na příjmech.

Publikovaná slevaSplaceno za 12 měsíců24 měsíců36 měsíců
7 % z financované částky (publikované minimum)12,7 % nominálně / 13,4 % efektivně6,6 % / 6,8 %4,4 % / 4,5 %

Stejné měsíční platby v celkové výši 1,07násobku financované částky, vypočtené společností CVF k 31. srpnu 2026 z diskontu, rozmezí splatnosti a propočtu uvedeného na founderpath.com. Tři sloupce představují konce a střední bod vlastního 12–36 měsíčního rozmezí zveřejněného společností Founderpath. Founderpath zveřejňuje pouze 7% minimální sazbu; při použití stejné metody stojí 10% sleva nominálně 18,0 % za dvanáct měsíců a 6,3 % za třicet šest měsíců a 12% sleva 21,5 % a 7,5 % – citlivost, nikoli nabídky.

Roční sazba klesá, protože stejný 7% poplatek je rozložen na více měsíců; smluvní dolarový poplatek neklesá, pokud jej nesníží podmínky předčasného vypořádání. K druhému bodu FAQ společnosti Founderpath uvádí: „Můžete kdykoli předčasně splatit a obecně ušetřit na zbývající slevě – neplatí žádný poplatek za předčasnou splátku“: „obecně“ je slovo společnosti Founderpath, takže skutečně ušetřená částka je otázkou podmínek dohody, ale uvedený směr je opačný než u pevného stropu.

Společnost Founderpath uvádí svou vstupní bránu třemi různými způsoby na třech svých vlastních stránkách, čtených ve stejný den: „MRR 10 tisíc dolarů+ (přibližně 120 tisíc dolarů ARR)“, fáze společnosti „ARR 1 milion–3 miliony dolarů“ a „příjem za poslední rok 500 tisíc dolarů+“ na stránce o hotovostních zálohách. Prahová hodnota pro hotovostní zálohu se vztahuje na jiný produkt. Dvě stránky o financování příjmů však zdánlivě popisují různé vstupní body: MRR 10 tisíc dolarů+ na stránce průvodce a fáze společnosti ARR 1 milion–3 miliony dolarů na stránce produktu. Mohlo by se jednat o minimální a cílový segment spíše než o konkurenční pravidla způsobilosti, ale veřejné stránky tento vztah nevysvětlují. Zeptejte se, která prahová hodnota platí.

Mechanik, kdysi, v plné síle

Ekonomika raného vypořádání se řídí smlouvou, nikoli označením produktu. Pokud je při srovnatelném platebním vzoru zaplacena stejná celková částka dříve, roční úroková sazba se zvyšuje; pokud se částka vypořádání sníží, dlužník může ušetřit dolary. Přesné IRR stále závisí na skutečných datech plateb. Samotné poplatky to neřeší. Founderpath uvádí, že jeho zbývající sleva je obecně snížena, zatímco Uncapped uvádí, že jeho poplatek za předplacení hotovosti je pevný a není vrácen. Pro toto srovnání nákladů požádejte o přesnou částku v dolarech při několika možných datumech vypořádání.

FAQ společnosti Uncapped obsahuje obě struktury vedle sebe – užitečné srovnání na jedné stránce. U jejího termínovaného úvěru: „Předčasné splacení snižuje vaše úrokové náklady, protože úroky narůstají pouze z nesplaceného zůstatku.“ U její hotovostní zálohy: „protože poplatek je stanoven předem, předčasná platba nevede ke snížení poplatku ani k vrácení peněz.“ Stejný věřitel, stejná stránka, opačné odpovědi – protože oba produkty účtují za peníze různými způsoby.

Co prodávají ostatní čtyři nyní

Capchase. Domovská stránka uvádí, že k 31. srpnu 2026 prodává dodavatelům softwaru a hardwaru a Capchase poskytuje půjčky jejich kupujícím: okamžitá rozhodnutí o úvěru pro kupujícího, měsíční, čtvrtletní a prodloužené splatnosti, obsluhu půjček "kup teď, zaplať později" a proces kvalifikace v rámci Salesforce. To je opačný směr pohybu než pokročilá ARR (annual recurring revenue – roční opakující se příjem) pro zakladatele. Starý produkt "Grow" se neobjevil v námi zkontrolované navigaci a capchase.com/grow nyní přesměrovává na domovskou stránku. Nenašli jsme žádnou publikovanou cenu za financování kupujících. Recenze třetích stran stále uvádějí slevový poplatek ve výši 10 % až 12 % za starý ARR produkt; tato čísla nejsou ani datována, ani potvrzena společností Capchase, proto nejsou v tabulce.

Pipe. Pipe popsal samotnou změnu ve článku z roku 2026 na svém vlastním webu: nejlepší způsob, jak oslovit malé podniky, „nebyl provoz jako samostatná destinace, ale začlenění kapitálu do platforem, které malé podniky již používají,“ přičemž jmenoval „Uber, Boulevard, Housecall Pro, Live Payments a GoCardless“. Produktová stránka používá samotný právní termín, takže jej používáme i my: „Pipe nabízí zálohu na hotovost od obchodníka (Merchant Cash Advance), kde zákazník prodává část svých budoucích příjmů za počáteční kapitál. MCA je splácena jako procento z příjmů.“ Zakladatel SaaS, který chce prodat roční ARR, nenajde tuto nabídku na aktuálních veřejných stránkách Pipe. Náš starší profil, Pipe jako fintech průkopník v financování založeném na příjmech, popisuje starší model a měl by být čten jako historie.

Neomezeno. Jeho současné stránky uvádějí tři produkty – termínované půjčky, úvěrovou linku a zálohu v hotovosti – a žádný z nich se nenazývá financování založené na příjmech. Záloha v hotovosti je přesto splácena z příjmů, ve výši "5 %–25 %" denních prodejů s "žádnou stanovenou dobou splatnosti, protože rychlost splácení závisí na vašich příjmech", což je důvod, proč na rámečku v horní části této stránky záleží: strukturálně je spojena s příjmy, tržně je zaměřena na e-commerce spíše než na zakladatele SaaS. Nenalezli jsme žádné oznámení o stažení RBF na svém blogu a jeho starší průvodce financováním založeným na příjmech je stále živý a stále uvádí "nabízíme investiční kapitál s nabídkami v rozmezí od 100 tisíc do 10 milionů liber" – takže důkazem je to, co dnes uvádějí produktové stránky, a RBF neuvádějí.

re:cap. Stránky, které dříve podrobně popisovaly ceny a finanční produkty re:cap, nyní vracejí chybu 404. Na jejich místě je platforma pro hodnocení: hodnotí společnost „podle kritérií, která se zřídka vidí“ napříč dluhem, kapitálem, granty a interní hotovostí, poté se zaměří na produkty a pojmenované poskytovatele. Zda re:cap stále půjčuje, není z jeho vlastních stránek skutečně jasné. Dvě stránky re:cap uvádějí odlišné stropy a popisují odlišné role: až 5 milionů EUR „s re:cap“ a až 20 milionů EUR „zajištěných prostřednictvím re:cap“; vztah není jasný. Na recenzovaných stránkách jsme nenašli žádnou sazbu.

Proč stále potřebujeme modelovat publikované vstupy

Žádný ze šesti nepublikuje na recenzovaných stránkách souhrnnou roční sazbu pro kvalifikovanou nabídku. Pevné splátky Founderpath umožňují modelovat benchmark z jejich slevy a termínu; struktura Lighter spojená s příjmy vyžaduje předpokládanou nebo skutečnou cestu platby. Veřejné stránky neuvádějí důvod, proč se poskytovatelé rozhodli pro tyto formáty zveřejňování. Protože srovnávací práce dopadá na zakladatele. Náš článek na téma kolik si můžete půjčit proti MRR pokrývá velikost; cenová stránka vyžaduje pět otázek.

Pět otázek, které promění jakoukoli nabídku v sazbu

  • Jaká je celková splátka v dolarech, pokud splatím podle očekávaného harmonogramu? Pokud poskytovatel uvádí horní hranici, vynásobte. Pokud uvádí slevu, položte následující otázku, než začnete vůbec počítat.
  • Účtuje se sleva z peněz, které obdržím, nebo z nominální hodnoty toho, co prodám? Toto jsou různé ceny. Příklad zveřejněný společností Founderpath — 200 000 USD vyplaceno, 214 000 USD splaceno — je prvního druhu a jeho čtení jako druhého nadhodnocuje náklady.
  • Klesne částka vypořádání, pokud splatím předčasně? Vyžádejte si částky splacení v dolarech k několika datům a modelujte jak očekávané, tak nejrychleji možné harmonogramy.
  • Co určuje rychlost splácení — pevná měsíční částka, nebo procento z příjmů? Pevná splátka umožňuje znát dobu splatnosti předem. Podíl na příjmech neumožňuje, a doba splatnosti je to, co převádí horní hranici na sazbu.
  • Existují poplatky mimo uváděnou částku a jaké podmínky spojené s akciemi nebo zajištění úvěru jsou vyžadovány? Poplatky za uzavření smlouvy, předplatné platformy a poplatky za monitorování nespadají pod násobek a je třeba je připočítat před převodem. Opční listy a akciové bonusy mění cenu kapitálu; osobní záruka sama o sobě nemění plánované peněžní platby, ale mění riziko pro zakladatele. Tam, kde poskytovatel mlčí, se zeptejte.

S daty plateb a poplatky můžete odhadnout roční sazbu v hotovosti. Opční listy, záruky a další podmíněné termíny by měly zůstat viditelné jako samostatné ekonomické termíny.

Zveřejnění a původ

CVF nabízí nenárokové financování a může konkurovat některým zde diskutovaným společnostem. Toto je zastaralý přehled vybraných veřejných stránek, nikoli ověření aktuálních smluvních podmínek, hodnocení nebo doporučení. Citovaný text pochází z kopií stránek zachycených 31. srpna 2026; necitované popisy jsou naší interpretací a vypočtené sazby jsou benchmarky za uvedených předpokladů. Každý řádek tabulky uvádí adresy URL svých zdrojových stránek; všechna zachycení jsou datována 31. srpna 2026.

Často kladené otázky

Kteří z těchto poskytovatelů zveřejňují své ceny?

Tři ze šesti, čteno 31. srpna 2026. Founderpath zveřejňuje minimální slevu („Od 7 %“ z financované částky) a úrokovou sazbu pro svůj termínovaný úvěr; Lighter Capital zveřejňuje strop pro splacení („1,3–1,5násobek financované částky“), ale žádnou sazbu; Uncapped zveřejňuje měsíční poplatek a RPSN, i když pro jiné produkty než RBF. re:cap zveřejňuje velikost, ale žádnou sazbu. Mějte na paměti, že podíl na výběru – Founderpathův „Od 5 %“ z měsíčních prodejů, Uncappedových „5 %–25 %“ z denních prodejů – určuje, jak rychle je záloha v hotovosti splacena, nikoli kolik stojí; ani jedna společnost nezveřejňuje poplatek za tento produkt. Nenalezli jsme žádnou zveřejněnou cenu pro Capchase nebo Pipe.

Je 1.3× poplatek levnější než půjčka s RPSN 20 %?

Nejen z vršku. Obě nabídky je třeba porovnávat se stejnými daty peněžních toků, zacházením s poplatky a konvencí sazeb. Při našem benchmarku s rovnoměrnými platbami činí 1,3násobek 17,9 % nominálně/19,5 % efektivně při 36 měsících a 26,6 %/30,1 % při 24 měsících, před ostatními poplatky. Tyto výstupy modelu nejsou přímo ekvivalentní inzerovanému RPSN, pokud se konvence a zahrnuté poplatky neshodují.

Kupuje Pipe stále ARR od softwarových společností od zakladatelů?

Na současných veřejných stránkách nikoli, ty popisují Merchant Cash Advance – Pipe's vlastní termín – dodávaný prostřednictvím partnerských platforem malým podnikům. Vlastní článek společnosti Pipe z roku 2026 popisuje odklon od fungování jako samostatná destinace.

Jak porovnat slevu s maximální částkou?

Převeďte obě na sazbu z peněz, které obdržíte, za předpokladu stejné splátky, a nejprve zkontrolujte, zda je sleva účtována z financované částky nebo z nominální hodnoty toho, co prodáte. Při běžném srovnání 24měsíčních rovnoměrných plateb činí 7 % z financované částky 6,6 % nominálně, zatímco strop 1,3× činí 26,6 % nominálně. Obě jsou výstupy modelu CVF, nikoli nabídky poskytovatelů, a obě nezahrnují žádné další poplatky.